Grupa uczniów z klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Wicku realizuje ogólnopolski projekt "Szkoła Dialogu. XV Edycja", którego organizatorem jest fundacja "Forum Dialogu". Celem programu jest aktywizacja młodzieży z mniejszych miast i wsi na rzecz samodzielnego odkrywania lokalnej żydowskiej historii oraz upowszechnianie zdobytej wiedzy wśród miejscowej społeczności.
31 maja 2022 grupa projektowa „Szkoła Dialogu” zorganizowała wycieczkę do Lęborka. Głównym celem projektu jest przybliżenie historii okolicznej społeczności żydowskiej, żyjącej na tych terenach przez wieki – i temu też miała służyć nasza wyprawa. Wyjazd miał nas przygotować do poprowadzenia wycieczki śladami lęborskich Żydów. Pomimo mocno okrojonego grona, udało się nam ustalić ciekawą trasę.
Pierwszym punktem był teren dawnego cmentarza, leżącego na terenie Parku Chrobrego, którego początki sięgają końca XVIII wieku. Następnie przeszliśmy na miejsce nowej synagogi przy ulicy Derdowskiego i udaliśmy się na Plac Pokoju. Tam prześledziliśmy historię ,,żydowskiej pierzei” - dawnego rynku oraz domu handlowego Wilhelma Zeecka, jedynego budynku, który w przedwojennym mieście posiadał windę. Kolejne miejsca to dawna szwalnia oraz farbiarnia Maxa Bauma oraz pojedyncze sklepy dawnej Stolpstrasse, obecnie ulicy Staromiejskiej. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy miejscu pierwszej lęborskiej synagogi, mieszczącej się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, której historia sięgała 1840 roku. Potem przeszliśmy na teren dawnej zapałczarni H. Priestera (powojenny ZWAR), a zakończyliśmy naszą wycieczkę na terenie nowego kirkutu (cmentarza), przy zbiegu ulic Abrahama oraz Krzywoustego.
Rolę przewodnika przejął Maksymilian Halas, ale realizacja wycieczki to efekt zaangażowania i pracy całej grupy. Każdy dołożył coś od siebie. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni, z przeświadczeniem o dobrze wykonanej pracy.
Maksymilian Halas
uczestnik „Szkoły Dialogu”