„Poznaj świat braci Grimm” - wystawa i konkurs w bibliotece szkolnej
aut. plakatu Jarosław Liss
Czy baśnie braci Grimm są dla dzieci?
Jaki skarb braci Grimm ma Biblioteka Jagiellońska w Krakowie?
Jak naprawdę skończyła się baśń o Kopciuszku?
Na te i na wiele innych pytań odpowiada nowa wystawa przygotowana przez Bibliotekę Szkolną Zespołu Szkół w Wicku.
Oficjalnym partnerem wystawy „Poznaj świat braci Grimm” jest Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, które podarowało z tej okazji kopię dziewiętnastowiecznego szkicu portretowego Jakuba Grimma.
Wśród wartych zobaczenia eksponatów znajdują się m. in. materiały podarowane przez Muzeum Braci Grimm w Kassel i Steinau - miejsc rodzinnych słynnych niemieckich baśniopisarzy, a także tradycyjny pudełkowy teatrzyk japoński kamishibai z planszami do odgrywania dwóch przedstawień na podstawie Grimmowych baśni „Pani Zamieć” i „Kopciuszek” . Teatrzyk kamishibai wraz z innymi materiałami edukacyjnymi przysłany został na wystawę w Wicku z warszawskiego Instytutu Goethego. Na bibliotecznej wystawie o życiu i twórczości braci Grimm nie mogło również zabraknąć książek i audiobooków z Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i - oczywiście - z Polski. Ekspozycję uzupełniają plakaty filmowe, teatralne i wydawnicze, dokumentujące różnorodność adaptacji braci Grimm, zarówno dla dziecięcego, jak i dorosłego odbiorcy. Na uczniów Zespołu Szkół w Wicku czekają multimedialne lekcje wystawowe, a także konkurs interdyscyplinarny związany z wystawą o Grimmach. Wystawa potrwa do końca roku szkolnego, natomiast rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć w zakładce KONKUSY oraz w pliku poniżej:
Konkurs Interdyscyplinarny inspirowany życiem i twórczością braci Grimm
Do zwiedzenia wystawy o braciach Grimm zapraszamy też inne szkoły, nie tylko z Gminy Wicko w godzinach pracy biblioteki. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 59 8611167, wew. do biblioteki: 26. Oto lista darczyńców, fundatorów i opiekunów wystawy "Poznaj świat braci Grimm":
Agata Wiśniewska i Wydawnictwo ALBATROS Andrzej Kuryłowicz s.c. w Warszawie
Anna Wiśniewska i Firma Księgarska Olesiejuk w Ożarowie Mazowieckim
Biblioteka UJ
Daniela Drescher i Michael Stehle z Wyd. Verlag Urachhaus w Stuttgarcie
Jagoda Perska z Goethe-Institut w Warszawie
Jarosław Liss, autor cyklu plakatów zapraszających na wystawę
Marlee Newman i Wyd. Quatro Publishing Group UK w Londynie
Muzeum - Dom braci Grimm w Steinau
Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie
Natalia Kurth i Wyd. Diogenes Verlag w Zurichu