„Poznaj świat braci Grimm” - wystawa i konkurs w bibliotece szkolnej
Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / „Poznaj świat braci Grimm” - wystawa i konkurs w bibliotece szkolnej

aut. plakatu Jarosław Liss

Czy baśnie braci Grimm są dla dzieci?

Jaki skarb braci Grimm ma Biblioteka Jagiellońska w Krakowie?

Jak naprawdę skończyła się baśń o Kopciuszku?

Na te i na wiele innych pytań odpowiada nowa wystawa przygotowana przez Bibliotekę Szkolną Zespołu Szkół w Wicku.

„Poznaj świat braci Grimm” - wystawa i konkurs w bibliotece szkolnej

Oficjalnym partnerem wystawy „Poznaj świat braci Grimm” jest Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, które podarowało z tej okazji kopię dziewiętnastowiecznego szkicu portretowego Jakuba Grimma.

Wśród wartych zobaczenia eksponatów znajdują się m. in. materiały podarowane przez Muzeum Braci Grimm w Kassel i Steinau -€“ miejsc rodzinnych słynnych niemieckich baśniopisarzy, a także tradycyjny pudełkowy teatrzyk japoński kamishibai z planszami do odgrywania dwóch przedstawień na podstawie Grimmowych baśni „Pani Zamieć” i „Kopciuszek” . Teatrzyk kamishibai wraz z innymi materiałami edukacyjnymi przysłany został na wystawę w Wicku z warszawskiego Instytutu Goethego. Na bibliotecznej wystawie o życiu i twórczości braci Grimm nie mogło również zabraknąć książek i audiobooków z Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i -€“ oczywiście - z Polski. Ekspozycję uzupełniają plakaty filmowe, teatralne i wydawnicze, dokumentujące różnorodność adaptacji braci Grimm, zarówno dla dziecięcego, jak i dorosłego odbiorcy. Na uczniów Zespołu Szkół w Wicku czekają multimedialne lekcje wystawowe, a także konkurs interdyscyplinarny związany z wystawą o Grimmach. Wystawa potrwa do końca roku szkolnego, natomiast rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć w zakładce KONKUSY oraz w pliku poniżej:

konkurs_interdyscyplinarny_bracia_Grimm

Konkurs Interdyscyplinarny inspirowany życiem i twórczością braci Grimm

Do zwiedzenia wystawy o braciach Grimm zapraszamy też inne szkoły, nie tylko z Gminy Wicko w godzinach pracy biblioteki. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 59 8611167, wew. do biblioteki: 26. Oto lista darczyńców, fundatorów i opiekunów wystawy "Poznaj świat braci Grimm":

Agata Wiśniewska i Wydawnictwo ALBATROS Andrzej Kuryłowicz s.c. w Warszawie

Anna Wiśniewska i Firma Księgarska Olesiejuk w Ożarowie Mazowieckim

Biblioteka UJ

Daniela Drescher i Michael Stehle z Wyd. Verlag Urachhaus w Stuttgarcie

Jagoda Perska z Goethe-Institut w Warszawie

Jarosław Liss, autor cyklu plakatów zapraszających na wystawę

Marlee Newman i Wyd. Quatro Publishing Group UK w Londynie

Muzeum Braci Grimm w Kassel

Muzeum - Dom braci Grimm w Steinau

Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie

Natalia Kurth i Wyd. Diogenes Verlag w Zurichu

Neuköllner Oper w Berlinie
POLONA
Radio RMF
Teatr Groteska w Krakowie
Teatr Miejski w Gdyni
Teatr Miniatura w Gdańsku
Urzędy miast i punkty informacyjne miast Getynga i Kassel

Wydawnictwo Audio Liber w Warszawie

Wszystkim wymienionym osobom i instytucjom, a także bezimiennym darczyńcom, bez których ta wystawa również nie mogłaby ujrzeć światła dziennego, składam wyrazy głębokiej wdzięczności i szacunku.
Magdalena Kubiak, bibliotekarka szkolna ZS w Wicku