Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / "Kornel Makuszyński i jego twórczość" – kolejny wykład on-line dla kl. VIA z cyklu „Spotkań z lekturą” w Bibliotece Szkolnej w Wicku

"Kornel Makuszyński i jego twórczość" –  kolejny wykład on-line dla kl. VIA z cyklu „Spotkań z lekturą” w Bibliotece Szkolnej w Wicku

"Kornel Makuszyński i jego twórczość" – taki był temat kolejnego wykładu on-line tym razem dla kl. VIA z cyklu „Spotkań z lekturą” w Bibliotece Szkolnej w Wicku.

Dzięki materiałom archiwalnym przekazanym bibliotece przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem szóstoklasiści poznali wiedzę o autorze „Szatana z siódmej klasy”, którą mogliby wcześniej poznać jedynie odwiedzając filię muzeum – zakopiańską willę „Opolankę”, gdzie przed laty mieszkał Makuszyński.

Były to m. in. zdjęcia dokumentów fotograficznych, listów i pism urzędowych, które pokazywały niezwykłą drogę twórczą pisarza od czasów gimnazjalnych po ostatnie lata życia, aż do jego śmierci w 1953 roku.

Młodzież z Wicka mogła poznać postać Kornela Makuszyńskiego z kilku perspektyw  - nie tylko literackiej.

Autor „Koziołka Matołka” był wielkim miłośnikiem Zakopanego, Tatr i amatorem narciarstwa.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej dał się również poznać jako autor pieśni ułańskich.

W latach 30. XX w. cieszył się ogromną popularnością wśród czytelników. Jednak wybuch II wojny  światowej zmienił wszystko nie tylko w życiu Makuszyńskiego. W pierwszych latach powojennych był zapis cenzorski na książki jego autorstwa. Dopiero po śmierci literatura spod znaku autora „Awantury o Basię” wróciła do szkół i bibliotek, a także stała się kanwą dla wielu realizacji filmowych.

O samym „Szatanie z siódmej klasy” uczniowie dowiedzieli się również, że miał swoją kontynuację napisaną przez Makuszyńskiego tuż przed wybuchem wojny. Jednak tekst książki pt. „Drugie wakacje Szatana” ,pozostający w rękopisie, spłonął wraz z całym archiwum literackim w kamienicy pisarza podczas bombardowania Warszawy. Gdyby nie wybuch wojny,  przygody Adasia Cisowskiego w wersji filmowej powstałyby w całości jeszcze w 1939 roku.

Wykład on-line dla uczniów kl. VI A Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku odbył się w środę, 10 lutego 2021. Zajęcia języka polskiego w tej formie przeprowadziły nauczycielki: Dorota Halas i Magdalena Kubiak.

oprac. M.K.