Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
Szkoła Podstawowa
im. Jana Brzechwy w Wicku

ul. Parkowa 4, 84-352 Wicko
tel./fax: 59 8611167
spwicko@szkolawicko.pl
Zespół Szkół w Wicku
Spotkanie naszych ósmoklasistów z "Balladyną" - kontynuujemy cykl "Spotkań z lekturą" w Bibliotece Szkolnej w Wicku
Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Spotkanie naszych ósmoklasistów z "Balladyną" - kontynuujemy cykl "Spotkań z lekturą" w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Spotkanie naszych ósmoklasistów z "Balladyną" - kontynuujemy cykl "Spotkań z lekturą" w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Spotkanie naszych ósmoklasistów z

Powszechnie wiadomo, że Słowacki wielkim poetą był. Jednak poznanie jego twórczości stanowi dla współczesnych nastolatków spore wyzwanie.

Stąd pomysł, by pierwsze zetknięcie ósmoklasistów SP Wicko z tragedią Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, było także okazją do pokazania oryginalnych, nietypowych, różnorodnych odczytań i  przedstawień tego tekstu na scenie i ekranie. Młodzież z Wicka dowiedziała się zatem o tak odmiennych adaptacjach „Balladyny”, jak przedstawienie z Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Adama Hanuszkiewicza z 1974 roku czy spektakl tv z muzyką Jerzego Satanowskiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego z 1993 roku albo współczesny film oparty na motywach „Balladyny” w konwencji mrocznego thrillera, osadzonego w realiach Nowego Jorku - z międzynarodową obsadą w reżyserii Dariusza Zawiślaka z roku 2009.

Zobaczyli i wysłuchali również fragmentu piosenki von Kostryna w kabaretowej wersji romantycznego klasyka pt. „Balladyna 68” autorstwa Jeremiego Przybory.

Następnie uczniowie kl. VIIIB zapoznali się z wyglądem rękopisu tragedii Juliusza Słowackiego, który nosi pierwotny tytuł „Balladina”. Dowiedzieli się, w jakich okolicznościach powstał tekst tego dramatu i kiedy został wydany, a także ile kosztował 1 egzemplarz "Balladyny" sprzedawany ze zniżką emigrantom polskim w Paryżu. Cennych informacji na ten i inne tematy związane z twórczością Słowackiego dostarczyła „Encyklopedia. Słowacki”, autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza. 

W Bibliotece Szkolnej w Wicku tekstem „Balladyny” kontynuujemy w nowym roku cykl „Spotkań z lekturą” – wciąż jedynie w wersji on-line. Mamy jednak nadzieję, że już niebawem spotkamy się znów – tym razem na żywo. Do zobaczenia przy omawianiu kolejnych lektursmile.

oprac. Magdalena Kubiak

c) 2009-2021 by szkolawicko.pl
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem