Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Podsumowanie Roku Leopolda Tyrmanda – zajęcia o początkach jazzu w Polsce dla klas siódmych

Podsumowanie Roku Leopolda Tyrmanda  – zajęcia o początkach jazzu
w Polsce dla klas siódmych

Podsumowanie Roku Leopolda Tyrmanda  – zajęcia o początkach jazzu w Polsce dla klas siódmych

W roku 2020 mija setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, pisarza, publicysty i propagatora jazzu w Polsce. Autor powieści „Zły”  jest patronem mijającego roku i z tej właśnie okazji jego postać i działania kulturotwórcze dotyczące jazzu w Polsce stały się głównym tematem wykładów na ostatnich przed świąteczną przerwą zajęciach z muzyki dla uczniów klas siódmych SP Wicko. Treści z podstawy programowej dla ostatnich klas szkoły podstawowej dotyczą początków jazzu na świecie. Na przedświątecznych zajęciach z muzyki wzbogacono je o informacje, jak rozwijał się ten gatunek muzyczny na naszym krajowym podwórku. Na początku lekcji siódmoklasiści sami definiowali jazz i opowiadali o jego najwybitniejszych przedstawicielach.

Podczas zajęć nasza młodzież mogła dowiedzieć się, kim był i jaki wpływ na rozwój jazzu w Polsce miał Leopold Tyrmand, kiedy i gdzie odbył się pierwszy festiwal muzyki jazzowej w Polsce i jak reagowała na to wszystko ówczesna władza w naszym kraju. Uczniowie poznali nazwy pierwszych polskich orkiestr i zespołów jazzowych przed i po II wojnie światowej. Na koniec zajęć wysłuchali fragmentów dawnych jazzowych melodii oraz współczesnych utworów muzycznych, inspirowanych osobą Tyrmanda, a zrealizowanych w ramach tegorocznego projektu pod nazwą „Muzyczny Tyrmand”.

Zajęcia współorganizowały i przygotowały dla klas siódmych Natasza Konopacka i Magdalena Kubiak.