Narodowe Czytanie 2020 w SP Wicko
Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Narodowe Czytanie 2020 w SP Wicko

Narodowe Czytanie 2020 w SP Wicko

W tym roku odbyła się 9. edycja Narodowego Czytania – także i nasza szkoła miała w tym wydarzeniu swój udział. W piątek, 4 września 2020, klasy 8a, 8b oraz 7c spotkały się, by śledzić losy Balladyny, bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego.

Do wspólnego czytania włączyli się także Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wicku, p. Michał Sałata oraz wicedyrektor, p. Magdalena Bartelik.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Zapoczątkował ją w 2012 roku prezydent Polski, Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Narodowe Czytanie 2020 już 5 września! - Miejska Biblioteka Publiczna w  Chrzanowie                                                                                                                źródło grafiki: https://www.mbp.chrzanow.pl/2020/07/narodowe-czytanie-2020-juz-5-wrzesnia/

W tym roku do Narodowego Czytania zgłoszono 3200 miejsc z Polski i spoza jej granic. Oficjalnej inauguracji 9. edycji akcji dokonała Para Prezydencka w sobotę, 5 września 2020, w Ogrodzie Saskim w Warszawie.  Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „Balladyna" jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. Wskazał, że jest w niej wiele treści uniwersalnych, które budują postawy i uczą.

Więcej o tegorocznym „Narodowym Czytaniu” znajdziesz tutaj:

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji, został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się niezwykle popularna. Wywarła ogromny wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę.

Czytanie lektur nie musi być wyłącznie przykrym obowiązkiem, może też być przyjemnością – to właśnie udowadniają takie akcje, jak Narodowe Czytanie i młodzież, która w te przedsięwzięcia się włącza. Cieszymy się, że możemy na Was liczyć laughing

W przyszłym roku czytamy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej wink

Tegoroczną szkolną edycję Narodowego Czytania zorganizowały: Dorota Halas, Anna Burak, Ewa Wrońska (we współpracy z Magdaleną Kubiak oraz Joanną Jagodzińską).

D. Halas

c) 2009-2020 by szkolawicko.pl