" TA, CO NIE ZGINĘŁA..."
Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / " TA, CO NIE ZGINĘŁA..."

" TA, CO NIE ZGINĘŁA..."

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2019

Dnia szóstego listopada 2019 roku Szkoła Podstawowa  w Wicku obchodziła 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wicku. Przedstawienie miało przede wszystkim   przypomnieć wszystkim widzom trudne  czasy zniewolonej Polski, ale także wzbudzić refleksje.

Część artystyczna rozpoczęła się od  animowanego pokazu multimedialnego o tematyce patriotycznej. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Wicku zaprezentowali  część artystyczną pod tytułem "Ta, co nie zginęła...". Utwory poetyckie autorstwa Tadeusza Różewicza "Oblicze ojczyzny", Józefa Mączki "Wstań, Polsko moja!" czy Wandy Chotomskiej "Twój dom" wprowadziły nas w podniosły nastrój obchodów niepodległościowych.

Recytowali: Maksymilian Halas, Zuzanna Kupicz  oraz Natalia Waleśkiewicz. Deklamacje uświetniły przepiękne, wzruszające wykonania muzyczne chóru szkolnego oraz muzyczne występy solowe Zuzanny Pobudkiewicz  i Aleksandry Wolańskiej.

Pojawił się na moment nawet sam Józef Piłsudski, grany przez jednego z uczniów, Dominika Niedźwieckiego.

Element tańca artystycznego zaprezentowała Katarzyna Filipionek.

Profesjonalni konferansjerzy zadali szyku, a byli nimi: Aleksandra Wolańska, Paulina Zych, Tymoteusz Wroński oraz Maksymilian Halas.

Na koniec dla rozśpiewanych uczniów nauczyciele przygotowali niespodziankę: krótki filmik nawiązujący do czasów Józefa Piłsudskiego, w którym sami wystąpili.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystej akademii to: Anna Wójtowicz-Dobrek (scenariusz), Natasza Konopacka (oprawa muzyczna) oraz Bolesław Mielewczyk (wybrane elementy dekoracji).

Warto wspomnieć, że uczniowie SP w Wicku mieli okazję zaprezentować swoje  artystyczne dokonania kolejnego dnia, na Wieczornicy - dla całej społeczności lokalnej, w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Występy przed  tak szeroką publicznością z okazji Narodowego Święta Niepodległości wpisują się już od lat w tradycję naszej szkoły.

Dzień ten i obchody z nim związane dla wielu z nas są lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Anna Wójtowicz-Dobrek

c) 2009-2019 by szkolawicko.pl