Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania
Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Kodujemy? Spróbujemy!

Europejski Tydzień Kodowania

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

W dniach 5–20 października 2019 roku obchodziliśmy EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Wcześniej zgłosiliśmy chęć udziału w wydarzeniu i nasza szkoła znalazła się na mapie szkół biorących udział w Akcji.

Klasa II b wybrała trzy zadania. Pierwsze zadanie, które sobie wyznaczyliśmy to była zakodowana ortografia – praca z matą, na której odnajdywaliśmy wyrazy z ó wymiennym. To była świetna zabawa i przy okazji nauka ortografii.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Drugie zadanie realizowaliśmy na lekcji wychowania fizycznego: zakodowana gimnastyka. Musieliśmy odkodować trasę, która została nam wyznaczona. I z tym zadaniem poradziliśmy sobie z łatwością.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Trzecie zadanie, to matematyczne działania. Tu posłużyliśmy się kolorowymi kubeczkami, które układaliśmy na macie zbierając po drodze liczby.

Uczniowie klasy III a, wraz z wychowawczynią, Gabrielą Wichert, wykonali cztery zadania. Pierwsze z nich polegało na  rozpoczęciu „Code Week” i zebraniu baloników, a dokładniej takim poprowadzeniu trasy Ozobota, by to on zebrał je wszystkie.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Drugim wyzwaniem była zakodowana gimnastyka, którą trzecioklasiści wykonali nie tylko na macie, ale i podczas zajęć wychowania fizycznego. Zadaniem, które wzbudziło najwięcej emocji było tworzenie bajki, do której dzieci samodzielnie i własnoręcznie wykonały bohaterów. Później, wspólnymi siłami, z pomocą wychowawczyni, uczniowie powiedzieli prześmieszną historyjkę.

Najlepsze jednak zostało „na deser”. Zakodowana matematyka - to wyzwanie, które wymagało znajomości tabliczki mnożenia i umiejętności kodowania trasy dla robota tak, by znalazł się w swojej bazie.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania    Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień KodowaniaKodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

O tym, że kodować można też na języku polskim, przekonali się uczniowie klas: VIc, VIIIa, VIIIb.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania  Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Metodę tę zastosowaliśmy także na zajęciach rozwijających zainteresowania humanistyczne w klasach ósmych, prowadzonych przez Dorotę Halas.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Za pomocą kolorowych kubeczków i drewnianych patyczków kodowaliśmy części mowy, części zdania, odmianę przez przypadki, wyrazy, zdania. Wystarczyło, by uczniowie poznali system, później z tworzeniem nowych, własnych kodów nie mieli już problemu.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Okazuje się, że nie trzeba być matematykiem, by wykorzystywać elementy programowania
i kodowania. Wystarczy pomysł i… uczniowie, którzy zaangażują się w zabawę.

Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania   Kodujemy? Spróbujemy! Europejski Tydzień Kodowania

Mirosława Mordaszewska

Gabriela Wichert