Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Narodowe Czytanie 2019

źródło: kultura.onet.pl

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, w tym roku odbyła się już po raz ósmy. Do akcji włączyli się także uczniowie z naszej szkoły.

Narodowe Czytanie 2019  Narodowe Czytanie 2019

Skorzystaliśmy z zaproszenia Biblioteki Publicznej Gminy Wicko oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku i w piątek, 6. września, udaliśmy się do sali widowiskowej w GOKiS-ie, by zapoznać się z klasyką literatury polskiej. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Na ósme Narodowe Czytanie zaproponowali 8 lektur:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka– Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem– Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Narodowe Czytanie 2019 Narodowe Czytanie 2019

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. (źródło: www.prezydent.pl)

Akcja popularyzuje czytelnictwo, ukazuje piękno literatury polskiej, jej uniwersalność i ponadczasowość. Każdy może się w to przedsięwzięcie włączyć, współtworzyć je - 8. Narodowe Czytanie w Wicku było tego przykładem.

Narodowe Czytanie 2019

Więcej informacji na ten temat Narodowego Czytania:

D. Halas

c) 2009-2019 by szkolawicko.pl