Obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
w Bibliotece Szkolnej w Wicku rozpoczęte
Od 8 do 15 maja trwać będzie w całej Polsce już szesnasta edycja Tygodnia Bibliotek.
8 maja to również Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji w Bibliotece Szkolnej w Wicku nasi gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia wystawy pod nazwą „Literatura – Makulatura, czyli o książkach odkurzonych z historii”.
Na ekspozycję składają się książki, które kiedyś stanowiły część księgozbioru biblioteki, a wśród nich:
-egzemplarz tuż powojenny „Mitów greckich” Wandy Markowskiej, wydany w momencie rozpoczęcia działalności Publicznej Szkoły Powszechnej w Wiecku, z zachowanymi dawnymi stemplami i nazwami miejscowości dopiero co spolszczonej z pierwotnej wersji niemieckiego Vietzig,
- książka dla dzieci z 1946 roku o kotce „Europie” Jana Grabowskiego, autora bardziej znanych dziecięcych klasyków, takich jak „Czarna owieczka” czy „Puc, Bursztyn i goście” - z nazwą nieistniejącej już szkoły w Żarnowskiej z pieczątką będącą pamiątką po pierwszej polskiej nazwie tej wsi: Czarnowskie,
-egzemplarze książek napisanych w stylu socrealizmu, kierunku w literaturze i sztuce sławiącego system walki klasowej i kult jednostki przywódców komunistycznych, w tym książka o młodych latach Lenina, książka dla młodzieży autorstwa Wandy Wasilewskiej, a także powieść Janiny Broniewskiej o dzieciństwie marszałka Rokossowskiego pt. „Krystek z Warszawy” czy inny „bestseller” tej autorki o generale Walterze, czyli Karolu Świerczewskim, pt. „O człowieku, który się kulom nie kłaniał”.
„Habent sua fata libelli” („i książki mają swoje losy”), jak zwykli mawiać starożytni Rzymianie – losy książek zapomnianych przez historię stały się zatem pretekstem do opowiedzenia młodzieży o pierwszych powojennych latach ziem, w których teraz mieszkają, a także do poznania historii szkoły z Wicka po 1945 roku.
oprac. Magdalena Kubiak