Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Sendlerowa i inni…”
Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Sendlerowa i inni…”

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Sendlerowa i inni…”

W piątek, 11 stycznia 2019, w Bibliotece Szkolnej w Wicku uczniowie naszej szkoły podsumowali swoje działania w Roku Ireny Sendlerowej. Mogli to zrobić w dwojaki sposób: napisać w Międzyszkolnym Konkursie dla uczniów z Gminy Wicko tekst literacki, podejmujący trudną tematykę wojenną, a także wymyślić i wykonać samemu bądź wraz ze swoimi rówieśnikami pracę antywojenną albo taką, która upamiętniałaby życie  i niezwykłą działalność Ireny Sendlerowej w czasach Holokaustu, ale również dotyczącą innych cichych bohaterów z czasów II wojny światowej.

Powstały niezwykłe prace – od plastycznych po … kulinarne.

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Sendlerowa i inni…”

Sporą część działań projektowych stanowiły prace plastyczne, w tym portrety Ireny Sendlerowej, mapa gett w miastach okupowanej Polski, plakat o tematyce antywojennej. Powstała również piosenka, opowiadająca o losach dziewczynki z getta, którą ratuje Sendlerowa. Wykonanie piosenki zostało dodatkowo wzbogacone krótką inscenizacją, przygotowaną przez trzy uczennice z klas VI SP Wicko. Uczniowie utalentowani poetycko napisali trzy wiersze o tematyce antywojennej lub też opiewające czyny Polski Walczącej w czasach II wojny światowej. W konkursie literackim wygrała rozprawka gimnazjalistki kl. IIIB SP Wicko o tym, czy warto narażać własne życie, by ratować życie innego obcego człowieka, zainspirowana działalnością wojenną Ireny Sendlerowej, a także małżeństwa Antoniny i Jana Żabińskich. Kulinarnym akcentem podsumowującym projekt było przygotowanie przez jedną z uczennic z kl. VIA ciasta według przepisu nawiązującego do kuchni żydowskiej. Była też prezentacja multimedialna o Sendlerowej, autorstwa gimnazjalistki z kl. IIIA SP Wicko.

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Sendlerowa i inni…”

Wszyscy uczestnicy konkursu literackiego i projektu edukacyjnego otrzymali nagrody rzeczowe, dzięki ofiarnemu wsparciu wielu instytucji z całego kraju.

Oto lista fundatorów:

Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w Warszawie

Conrad Festival w Krakowie

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Historii Polski  w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Tygodnik „Polityka”

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie

Projekt edukacyjny pod pełną nazwą „Sendlerowa i inni…”, czyli jak ocalić człowieczeństwo w wojennych latach Holocaustu. Postawy ludzi godne naśladowania dla współczesnych był częścią innowacji pedagogicznej „Kalejdoskop XX wieku. Lata wojny - lata pokoju”, realizowanej pod kierunkiem nauczycielki historii, Anny Burak i bibliotekarki szkolnej, Magdaleny Kubiak w SP Wicko.