Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Relacja z multimedialnych zajęć wystawowych w Bibliotece Szkolnej w Wicku w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej w Polsce

W czwartek, 11 października 2018, w przeddzień uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej rozpoczął się cykl wystawowych zajęć multimedialnych w Bibliotece Szkolnej w Wicku dla tutejszej młodzieży, poświęconych życiu i działalności Ireny Sendlerowej, patronki 2018 roku.

Ta jedna z najbardziej niezwykłych, cichych bohaterek XX wieku, prawdziwy świadek historii jest człowiekiem – wzorcem dla młodych pokoleń oraz tego, jak zachować ludzkie odruchy w czasach wojennej apokalipsy. Materiałami poglądowymi podczas zajęć wystawowych były przede wszystkim plansze podarowane Bibliotece Szkolnej w Wicku przez Anthony’ego Lishaka, organizatora anglojęzycznej wystawy poświęconej Sendlerowej z myślą o brytyjskich uczniach. Lishak jest edukatorem, pisarzem i założycielem Fundacji  Edukacyjnej "Learning from the Righteous" ("Ucząc się od Sprawiedliwych"), autorem książki o lasach żydowskich dzieci w czasach Holocaustu pt. „Stars” – która również jest częścią ekspozycji wśród materiałów zgromadzonych przez Bibliotekę SP Wicko.

Brytyjska wystawa o Irenie Sendlerowej została przygotowana we współpracy z Ambasadą Polską w Londynie. Dotychczas widziały ją dzieci na Wyspach Brytyjskich, teraz mogą ją zobaczyć polskie nastolatki. Pierwszą grupą zwiedzających byli uczniowie z klasy VIA Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku. Relacja z przeprowadzonych zajęć przesłana zostanie również p. Anthony’emu Lishakowi, razem z podziękowaniami za udostępnienie brytyjskiej ekspozycji polskiej młodzieży ze szkoły w Wicku.

Zgromadzone materiały na wystawie, w tym m. in. z Wydawnictwa Czarnego w Warszawie, Wyd. Timof i cisi wspólnicy, a także z wydawnictw niemieckich i hiszpańskich, Poczty Polskiej SA, z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, również plakaty teatralne, wydawnicze i filmowe – stały się pretekstem do wspólnej z młodzieżą dyskusji o ocalałych z Holokaustu, tragicznych losach dzieci w czasie II wojny światowej, a także o tolerancji i zrozumieniu wobec innych kultur i wierzeń. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z przeczytanych książek i obejrzanych filmów, podejmujących tematykę wojenną, takich, jak np. „Chłopiec w pasiastej piżamie” czy „Azyl”. Drugą część zajęć stanowił pokaz multimedialny w bibliotece.

W następnych tygodniach planowane są zajęcia dla kolejnych grup uczniowskich SP Wicko. Grupy spoza szkoły w Wicku, zainteresowane uczestnictwem w wystawowych zajęciach multimedialnych w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej prosimy o wcześniejszy kontakt pod szkolnym numerem telefonu: 59 8611167, wew. do biblioteki: 26. Wystawa potrwa do końca grudnia.