Strona Główna / Podstawowa / Aktualności / Majówka Herbertowska

Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze drogę trudniejszą dla ciebie.

Zbigniew  Herbert

Majówka Herbertowska

Posłuchaliśmy słów Herberta - wyszliśmy z jego poezją na zewnątrz. "Pan od przyrody" i "Pan Cogito" wsparli nas swoimi radami. Wiersze, które były recytowane podczas niezwykłego majówkowego spotkania z poezją, mogły być recytowane w trzech językach: oprócz polskiego, usłyszeliśmy występy w języku niemieckim i angielskim.

Majówka Herbertowska

Uczniowie - choć niektórzy bardzo młodzi, bo reprezentujący czwarte, piąte i szóste klasy SP - po swojemu, samodzielnie, mądrze najpierw wybrali teksty, którymi chcieli uczcić pamięć tego niezwykłego artysty, wybitnego polskiego poety w Roku Herberta w Polsce, a potem zaprezentowali je publicznie podczas Majówki Herbertowskiej w części parkowej dziedzińca szkolnego.

Przygotowując się do środowego (23 maja 2018) występu w plenerze, mogli - choć wcale nie musieli - skorzystać wcześniej z rad nauczycieli języków: polskiego, angielskiego i niemieckiego.

Efekt końcowy zaskoczył zebranych na majówce uczniów i nauczycieli. Skupienie i powaga udzieliła się wszystkim recytatorom w tym niezwykłym konkursie. I choć humory, dzięki wspaniałej, "zamówionej" specjalnie na Majówkę Herbertowską pogodzie, również dopisały, nerwy i rywalizacja między uczniami była też wyczuwalna.

Nasi uczniowie zaprezentowali swoje recytacje wybranych utworów Zbigniewa Herberta w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-VI SP i kl. VII SP-III Gim. Jurorkami w tym konkursie były panie: Dorota Halas, Anna Mielewczyk, Magdalena Staszewska i Paulina Stencel. Otwarcia plenerowego święta poezji dokonał dyrektor SP, Jacek Perłak. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Majówki Herbertowskiej była Biblioteka Szkolna w Wicku. Łącznie w majowej imprezie wystąpiło 18. uczniów, reprezentujących niemal wszystkie starsze oddziały klasowe.

W młodszej kategorii decyzją jury wygrał Maksymilian Halas z kl. IVA. Minimalnie wyprzedził swoim występem Tymoteusza Wrońskiego z kl. VB i Julię Mallek z kl. VA.

Majówka Herbertowska

W starszej kategorii bezkonkurencyjna okazała się angielska interpretacja wiersza Herberta "Co robią nasi umarli" w wykonaniu siódmoklasistki Adrianny Grzegorczyk. Tuż za nią uplasowała się też siódmoklasistka, Tatiana Piotrowicz, która zaprezentowała majówkowej publiczności niemiecką wersję słynnego "Przesłania Pana Cogito". Trzecią lokatę wywalczyła gimnazjalna trzecioklasistka, Zofia Parcej, występując z polską recytacją "Pana od przyrody".

Majówka Herbertowska

Wszystkim uczestnikom składamy gorące podziękowania za pracę, którą włożyli, aby wziąć udział w Majówce Herbertowskiej. Ich wysiłek został nagrodzony pięknymi i oryginalnymi upominkami; były wśród nich koszulki z podobizną Zbigniewa Herberta, albumy, kalendarze, książki autorstwa Herberta, zeszyty z jego podobizną, zakładki do książek, kubki, a nawet parasole...

Równie gorące podziękowania, co uczestnikom majówki, należą się zatem także wspaniałym fundatorom plenerowego konkursu:

• Teatrowi Polskiemu im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
  • warszawskiemu Towarzystwu "Więź",
  • Grupie Polskie Składy Budowlane,
  • Instytutowi Książki z siedzibami w Krakowie i Warszawie,

...a także osobom i instytucjom, dzięki którym otrzymaliśmy angielskie i niemieckie tłumaczenia wierszy Zbigniewa Herberta:

• Anne Luyat - profesor honorowej Uniwersytetu w Awinionie, członkini Towarzystwa Conradowskiego, autorce m.in. prac literaturoznawczych,
  • Jagodzie Perskiej z Goethe-Institut w Warszawie.

DZIĘKUJEMY!!!