Mikołajki po staropolsku w Bibliotece Szkolnej w Wicku
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / Mikołajki po staropolsku w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Mikołajki po staropolsku w Bibliotece Szkolnej
w Wicku

Początek grudnia (2-3 XII) w Zespole Szkół w Wicku obchodziliśmy w Bibliotece Szkolnej po staropolsku. Pretekstem do konkursów recytatorskich zorganizowanych w dwóch kategoriach (uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum) były przypadające w tym roku 510. urodziny ojca poezji polskiej, Mikołaja Reja oraz zbliżające się Mikołajki:-) .

Mikołajki po staropolsku w Bibliotece Szkolnej w Wicku   Podsumowanie konkursu dla uczniów SP

W pierwszym dniu Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Renesansowej Złotego Wieku uczestniczyli nie tylko miejscowi uczniowie SP Wicko, ale także zaproszeni goście z sąsiednich szkół w Szczenurzy i Maszewku, następny dzień konkursu należał do starszych gimnazjalistów. Łącznie w dwudniowych mikołajkowych recytacjach wystąpiło 29 osób.

Każdy z uczestników mógł wybrać jeden poetycki utwór spośród trzech renesansowych mistrzów słowa: zarówno polskich, jak i obcych -€“ poezje Reja, Kochanowskiego albo też wybrany sonet Szekspira po polsku lub angielsku.

Mikołajki po staropolsku w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Wśród uczniów SP wygrała Zuzanna Bikowska z SP Wicko, recytując w oryginale jeden z szekspirowskich sonetów, przed Dominiką Leyk ze szkoły w Maszewku i Oliwią Gil, kolejną reprezentantką miejscowego SP.

Mikołajki po staropolsku w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Dzień później wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Maria Stasiak przed Patrycją Marcisz i Magdaleną Górecką -€“ wszystkie z klas drugich Gimnazjum w Wicku.

Podsumowanie konkursu dla gimnazjalistów

Każdy z uczestników konkursu został nagrodzony książkami i gadżetami promującymi literaturę i historię. Dziękujemy organizatorom tegorocznych Śląskich Targów Książki, Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa w Warszawie, Nadbałtyckiemu Centrum Kultury w Gdańsku, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, Mocakowi z Krakowa, serwisowi ProstaLekcja.pl oraz Wydawnictwom: Literatura z Łodzi oraz Skrzat i EMG z Krakowa za ufundowanie nagród w konkursie.