Otwarcie wystawy "Troszku o Mrożku" - zajęcia biblioteczne z kl. IIIB Gimnazjum
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / Otwarcie wystawy "Troszku o Mrożku" - zajęcia biblioteczne z kl. IIIB Gimnazjum

Otwarcie wystawy "Troszku o Mrożku" - zajęcia biblioteczne z kl. IIIB Gimnazjum

26 marca 2015, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań z młodzieżą Gimnazjum w Wicku w ramach otwartej właśnie wystawy „Troszku o Mrożku”, którą do końca kwietnia 2015 można oglądać na holu bocznym przy Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół w Wicku. Pretekstem do zajęć bibliotecznych była lektura trzecioklasistów gimnazjum - „Wesele w Atomicach” Sławomira Mrożka oraz zagadnienia z epoki literatury współczesnej, omawianej przez nich na lekcjach języka polskiego.

Otwarcie wystawy

Dodatkową okazją do przygotowania ekspozycji na temat Sławomira Mrożka dla gimnazjalistów są tegoroczne obchody Roku Teatru Publicznego w Polsce. Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Wicku postanowiła włączyć się w to ogólnopolskie teatralne święto, wybierając za temat wystawy osobę i twórczość jednego z najwybitniejszych dramaturgów polskich XX wieku.

Otwarcie wystawy

Zajęcia z gimnazjalistami składały się z dwóch części: wystawowej i multimedialnej. Wśród najciekawszych eksponatów obecnych na wystawie warto wymienić autograf Sławomira Mrożka oraz dedykacje aktorów Andrzeja Seweryna, Cezarego Pazury i Olafa Lubaszenki. Głównymi elementami ikonograficznymi wystawy są plakaty, afisze, ulotki i foldery teatralne, dokumentujące twórczość dramaturgiczną autora „Tanga”. Teatralia wystawowe pochodzą z ośrodków teatralnych z całej Polski (m. in. z Warszawy, Krakowa, Szczecina, Białegostoku), ale również z tak egzotycznych miejsc, jak Kolumbia, skąd przysłane zostały plakaty do przedstawienia „Exodus”, zrealizowanego przez tamtejszy Teatr Malagana na podstawie „Emigrantów” Mrożka.

Otwarcie wystawy

Ze Szwajcarii pochodzi m. in. seria pięknie wydanych utworów Mrożka z Wydawnictwa Diogenes z Zurichu. Całość ekspozycji uzupełniają polskie wydania utworów autora „Tanga” oraz książki o twórczości Mrożka. Wystawę „Troszku o Mrożku” uczniowie będą mogli zwiedzać do końca kwietnia.