Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / Podsumowanie projektu edukacyjnego Jan Karski, Irena Sendlerowa i inni bohaterowie czasu zagłady - szukamy autorytetów dla współczesnych nastolatków

Podsumowanie projektu edukacyjnego
Jan Karski, Irena Sendlerowa

W piątek, 12 grudnia 2014, w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego dla gimnazjalistów z Wicka pod nazwą Jan Karski, Irena Sendlerowa i inni bohaterowie czasu zagłady - szukamy autorytetów dla współczesnych nastolatków. Głównymi celami projektu było ukazanie bohaterów II wojny światowej jako wzorców patriotyzmu i postawy moralnej oraz - poznawanie życiorysów wybitnych postaci z czasów okupacji i Holokaustu. Dobrą okazją do działań edukacyjnych z historii w naszej szkole były ogólnopolskie obchody Roku Jana Karskiego, jednego z bohaterów z czasów II wojny światowej, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w 2014.

Wśród zaproponowanych działań, w które włączyli się uczniowie, było m. in. wykonanie prezentacji multimedialnej na temat wybranego bohatera z czasów II wojny św. bądź folderu, plakatu lub kroniki na tematy związane z wybitymi ludźmi tamtego okresu.

Osobną, lecz równie istotną częścią projektu, było wzięcie udziału naszych gimnazjalistów w Międzyszkolnym Konkursie Literackim z okazji Roku Jana Karskiego w Polsce. W konkursie można było napisać pracę literacką w dwóch kategoriach - w poezji (hymn, oda) bądź w prozie (reportaż, esej). Spośród 8. prac literackich najlepiej zostały ocenione: esej Mateusza Ciaciaka z kl. IIIC oraz wiersz Igi Chustak z kl. IC.

Najlepsze próby literackie zostały publicznie odczytane, a następnie dodatkowo nagrodzone nagrodami specjalnymi. Na zwycięzców konkursu literackiego czekały bowiem m. in. egzemplarze książek autorstwa Jana Karskiego "Tajne państwo", ufundowane przez Wydawnictwo Znak z Krakowa.

Podsumowanie projektu edukacyjnego Jan Karski, Irena Sendlerowa i inni bohaterowie czasu zagłady - szukamy autorytetów dla współczesnych nastolatków  (Fot. Wyd. Znak)

Zgromadzona w bibliotece publiczność oklaskiwała projekcję wszystkich prezentacji multimedialnych na temat życia i dokonań wojennych Jana Karskiego, a także prezentację kroniki życia i działalności Janusza Korczaka oraz poświęcone  mu: folder i portret.

Pozostali uczestnicy projektu otrzymali także - prócz pamiątkowych dyplomów - nagrody rzeczowe, ufundowane m. in. przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz gdyński oddział IPN-u.

Łącznie w projekcie edukacyjnym o bohaterach z czasów II wojny światowej wzięło udział 14 uczniów z wszystkich klas I i kl. IIIC Gimnazjum w Wicku.

Lista uczniów biorących udział w projekcie:
1.    Damian Höft
2.    Norbert Pawłowski
3.    Damian Ronszkowski
4.    Błażej Karpus
5.    Maciej Woszczyna
6.    Mateusz Ciaciak
7.    Iga Chustak
8.    Dawid Zając
9.    Magdalena Naczk
10.    Przemysław Kondratowicz
11.    Grzegorz Miotk
12.    Dominik Konkol
13.    Bartosz Juchno
14.    Patryk Karczewski

Opiekunami projektu byli nauczyciele: Katarzyna Kłos-Tuchalska - polonistka, Renata Krużycka - nauczycielka historii oraz Magdalena Kubiak - bibliotekarka szkolna Gimnazjum w Wicku i polonistka. Działania projektowe trwały od września  do grudnia 2014.

oprac. M. Kubiak