Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / Kaszubskie święto w bibliotece - dwudniowy konkurs recytatorski z okazji Roku Kolberga w Polsce

We wtorek i środę, 25 i 26 listopada 2014, w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku odbył się Konkurs recytatorski poezji w języku kaszubskim, upamiętniający Rok Oskara Kolberga, skierowany do uczniów SP kl. IV - VI i Gimnazjum z Gminy Wicko. Głównym celem konkursu było m.in. upamiętnienie osoby i działalności etnograficznej Oskara Kolberga wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzenie wiedzy na temat twórczości kaszubskiej. Konkurs promował talenty zarówno okolicznych szkół podstawowych, jak i gimnazjum i stanowiła część innowacji pedagogicznej realizowanej w tym semestrze pod nazwą: "Dwaj Panowie K. – Karski/Kolberg – działania edukacyjne w Bibliotece Szkolnej Gimnazjum w Wicku w ramach Roku Jana Karskiego i Oskara Kolberga w Polsce."

A Kaszubskie święto w bibliotece - dwudniowy konkurs recytatorski z okazji Roku Kolberga w Polsce

Wszyscy uczestnicy prezentowali utwory na wysokim poziomie. Wśród uczestników szkół podstawowych ze Szczenurzy i Wicka I miejsce zajęła ex aeuqo nasza uczennica Nadia Pawelczyk (SP Wicko) razem z Wiktorią Wilmą (SP Szczenurze), II lokatę zajęła uczennica z SP Szczenurze Emilia Boho, a III miejsce zajął kolejny nasz uczeń Jan Neumüller (SP Wicko).

cKaszubskie święto w bibliotece - dwudniowy konkurs recytatorski z okazji Roku Kolberga w Polsce

Wśród 8 uczestniczek gimnazjum I miejsce zajęła Patrycja Marcisz, II miejsce Dominika Zielińska, III miejsce Magdalena Górecka, a  IV lokatę Maria Stasiak. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale.

Łącznie w dwudniowym święcie recytowania po kaszubsku z okazji roku kolbergowskiego w Polsce wzięło udział 16 uczniów z SP Szczenurze i Zespołu Szkół w Wicku. Warto zaznaczyć, że młodzież sama wybierała teksty poetyckie do recytacji. Wśród zaprezentowanych utworów nie zabrakło przetłumaczonej na język kaszubski klasyki poezji dziecięcej autorstwa Juliana Tuwima ("Zosia Samosia", "Bambo", Okulary", "Warzywa"), ale również utworów kaszubskich twórców, ściśle związanych z pomorskim regionem, takich jak Bernard Sychta, Leon Roppel, Stanisław Bartelik, Alojzy Nagel, Aleksander Labuda, Henryk Hewelt, Jan Trepczyk, czy Ewa Warmowska.

Głównymi organizatoraim konkursu byli pracownicy Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku oraz p. Lucyna Prądzinska, nauczycielka języka kaszubskiego w ZS Wicko. Organizatorzy składają szczególne podziękowania p. Iwonie Mazurek, nauczycielce języka kaszubskiego z SP Szczenurze, za przygotowanie uczniów tamtejszej szkoły do udziału w konkursie.

Nagrody w konkursie - m. in. albumy o Oskarze Kolbergu, audiobooki, płyty z muzyką klasyczną, ludową i folkową, śpiewniki, torby, koszulki, gwizdki i smycze kolbergowskie - ufundowali:

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga

Filip Faliński (Projekt ETNOFIOŁY) i Instytut im.  Oskara Kolberga w Poznaniu

Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie

Kapela ze Wsi Warszawa

Producent Maciej Michałkowski i Opera Krakowska

Muzeum Wsi Radomskiej w Przysusze

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE"
im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie

Wszystkim fundatorom nagród z serca dziękujemy w imieniu naszych uczniów, a uczestnikom konkursu gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

oprac. Lucyna Prądzinska, Magdalena Kubiak