„Tuwim na walizkach...” - zaproszenie
na wystawę w bibliotece
„Tuwim na walizkach, czyli z Łodzi do Nowego Jorku i z powrotem” to najnowsza wystawa, którą od początku września można oglądać w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku.
Motywem przewodnim wystawy są miejsca ważne w biografii i twórczości literackiej Juliana Tuwima - jednego z patronów roku 2013 roku.
Zgromadzone materiały dokumentują zarówno twórczość międzywojenną wybitnego Skamandryty, jak i jego wojenną tułaczkę, zakończoną powrotem do Polski w 1946 roku.
Wystawę podzielono na trzy części: dokumenty łódzkie, związane z miejscem urodzenia Juliana Tuwima, jego dzieciństwem i wkraczaniem w dorosły świat; skany dawnych fotografii warszawskich, opisujących życie artystyczne przedwojennej stolicy; skany zdjęć i dokumentów emigracyjnych z czasów II wojny św.
Uzupełnieniem bogatych zbiorów są książki biograficzne o Tuwimie oraz tomiki poezji i tłumaczenia jego wierszy na wiele języków obcych, w tym m. in. niemiecka, portugalska, francuska, włoska i angielska wersja „Lokomotywy” i kilku innych utworów dla dzieci autora „Kwiatów polskich”.
Ekspozycja poświęcona Tuwimowi w 60. rocznicę jego śmierci możliwa była, dzięki nawiązaniu współpracy z wieloma instytucjami, urzędami i organizacjami z Polski i zagranicy, przede wszystkim z:
Ambasadą RP w Lizbonie,
Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie,
Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie,
Sousa Mendez Fondation w Seattle,
Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie,
Instytutem Polskim w Rzymie,
Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem,
Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie,
Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
Wydawnictwem Amalienpresse w Berlinie,
Wydawnictwem Literatura w Łodzi,
Wydawnictwem Nasza Księgarnia w Warszawie,
Wydziałem Kultury w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.
Wszystkich zainteresowanych twórczością Juliana Tuwima zapraszamy do zwiedzania wystawy „Tuwim na walizkach…” w godzinach pracy Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku do końca grudnia. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia pod numerem biblioteki: 59 8663 422.
oprac. Magdalena Kubiak