"Tuwim na walizkach... " - zaproszenie na wystawę w bibliotece
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / "Tuwim na walizkach... " - zaproszenie na wystawę w bibliotece

Tuwim na walizkach...  - zaproszenie
na wystawę w bibliotece

„Tuwim na walizkach, czyli z Łodzi do Nowego Jorku  i z powrotem” to najnowsza wystawa, którą od początku września można oglądać w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku.

Motywem przewodnim wystawy są miejsca ważne w biografii i twórczości literackiej Juliana Tuwima -€“ jednego z patronów roku 2013 roku.

Zgromadzone materiały dokumentują zarówno twórczość międzywojenną wybitnego Skamandryty, jak i jego wojenną tułaczkę, zakończoną powrotem do Polski w 1946 roku.

Wystawę podzielono na trzy części: dokumenty łódzkie, związane z miejscem urodzenia Juliana Tuwima, jego dzieciństwem i wkraczaniem w dorosły świat; skany dawnych fotografii warszawskich, opisujących życie artystyczne przedwojennej stolicy; skany zdjęć i dokumentów emigracyjnych z czasów II wojny św.

Uzupełnieniem bogatych zbiorów są książki biograficzne o Tuwimie oraz tomiki poezji i tłumaczenia jego wierszy na wiele języków obcych, w tym m. in. niemiecka, portugalska, francuska, włoska i angielska wersja „Lokomotywy” i kilku innych utworów dla dzieci autora „Kwiatów polskich”.

Ekspozycja poświęcona Tuwimowi w 60. rocznicę jego śmierci możliwa była, dzięki nawiązaniu współpracy z wieloma instytucjami, urzędami i organizacjami z Polski i zagranicy, przede wszystkim z:

Ambasadą RP w Lizbonie,

Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie,

Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie,

Sousa Mendez Fondation w Seattle,

Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie,

Instytutem Polskim w Rzymie,

Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem,

Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie,

Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,

Wydawnictwem Amalienpresse w Berlinie,

Wydawnictwem Literatura w Łodzi,

Wydawnictwem Nasza Księgarnia w Warszawie,

Wydziałem Kultury w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Juliana Tuwima zapraszamy do zwiedzania wystawy „Tuwim na walizkach…” w godzinach pracy Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku do końca grudnia. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia pod numerem biblioteki: 59 8663 422.