Zaproszenie na nową wystawę w bibliotece
z okazji Roku Jana Czochralskiego w Polsce
WYSTAWA Z OKAZJI ROKU JANA CZOCHRALSKIEGO W POLSCE
Zapraszamy do obejrzenia unikalnej wystawy poświęconej życiu i odkryciom naukowym patrona 2013 - wielkiego polskiego uczonego, Jana Czochralskiego - dotychczas nieobecnego w świadomości większości Polaków. Na wiele lat przylgnęła do niego łatka człowieka, współpracującego z okupantem niemieckim. Niesłusznie oskarżony, więziony i przez długie dziesięciolecia odsądzany od czci i wiary, został ostatecznie zrehabilitowany dopiero 29 czerwca 2011 roku przez Senat Politechniki Warszawskiej, który podjął Uchwałę w sprawie przywrócenia dobrego imienia prof. Jana Czochralskiego, będącego przedwojennym wykładowcą tej uczelni.
Opracowana przez niego tzw. Metoda Czochralskiego pozwoliła amerykańskim uczonym na przystosowanie jej w latach 40. i 50. do produkcji kryształów krzemu na całym świecie, co stało się z kolei początkiem ery urządzeń elektronicznych. Bez Metody Czochralskiego nie mielibyśmy dziś laptopów, telefonów komórkowych i innych gadżetów elektronicznych, zatem rola polskiego badacza dla rozwoju współczesnej cywilizacji jest nie do przecenienia. Wystawa w Wicku składa się z plansz wypożyczonych do tutejszej Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej przez Urząd Miasta Kcynii, miejsca urodzenia i zamieszkania Czochralskiego, a także przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Ekspozycję uzupełniają książki o Janie Czochralskim, ulotki i foldery z Kcyni oraz znaczki i bon okolicznościowy, upamiętniający dokonania Jana Czochralskiego. Wystawę Kcyńską można oglądać w bibliotece w Wicku do końca czerwca, zaś ekspozycja muzealna z Warszawy będzie dostępna w Wicku do końca lipca.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zaineresowanych niezwykłym życiem i działalnością naukową wielkiego nieobecnego polskiego naukowca do zwiedzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki. Grupy zorganizowane, pragnące uczestniczyć w lekcji bibliotecznej na temat Jana Czochralskiego, proszone są o wcześniejszy kontakt pod numer telefonu Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku: 59 8663 422.
Pracownicy Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku