Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
Szkoła Podstawowa
im. Jana Brzechwy w Wicku

ul. Parkowa 4, 84-352 Wicko
tel./fax: 59 8611167
spwicko@szkolawicko.pl
Zespół Szkół w Wicku
Zaproszenie na nową wystawę w bibliotece z okazji Roku Jana Czochralskiego w Polsce
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / Zaproszenie na nową wystawę w bibliotece z okazji Roku Jana Czochralskiego w Polsce

Zaproszenie na nową wystawę w bibliotece
z okazji Roku Jana Czochralskiego w Polsce

Zaproszenie na nową wystawę w bibliotece z okazji Roku Jana Czochralskiego w Polsce

WYSTAWA Z OKAZJI ROKU JANA CZOCHRALSKIEGO W POLSCE

    Zapraszamy do obejrzenia unikalnej wystawy poświęconej życiu i odkryciom naukowym patrona 2013 -  wielkiego polskiego uczonego, Jana Czochralskiego - dotychczas nieobecnego w świadomości większości Polaków. Na wiele lat przylgnęła do niego łatka człowieka, współpracującego z okupantem niemieckim. Niesłusznie oskarżony, więziony i przez długie dziesięciolecia odsądzany od czci i wiary, został ostatecznie zrehabilitowany dopiero 29 czerwca 2011 roku przez Senat Politechniki Warszawskiej, który podjął Uchwałę w sprawie przywrócenia dobrego imienia prof. Jana Czochralskiego, będącego przedwojennym wykładowcą tej uczelni.

   Opracowana przez niego tzw. Metoda Czochralskiego pozwoliła amerykańskim uczonym na przystosowanie jej w latach 40. i 50. do produkcji kryształów krzemu na całym świecie, co stało się z kolei początkiem ery urządzeń elektronicznych. Bez Metody Czochralskiego nie mielibyśmy dziś laptopów, telefonów komórkowych i innych gadżetów elektronicznych, zatem rola polskiego badacza dla rozwoju współczesnej cywilizacji jest nie do przecenienia. Wystawa w Wicku składa się z plansz wypożyczonych do tutejszej Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej przez Urząd Miasta Kcynii, miejsca urodzenia i zamieszkania Czochralskiego, a także przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Ekspozycję uzupełniają książki o Janie Czochralskim, ulotki i foldery z Kcyni oraz znaczki i bon okolicznościowy, upamiętniający dokonania Jana Czochralskiego. Wystawę Kcyńską można oglądać w bibliotece  w Wicku do końca czerwca, zaś ekspozycja muzealna z Warszawy będzie  dostępna w Wicku do końca lipca.

   Serdecznie zapraszamy wszystkich zaineresowanych niezwykłym życiem i działalnością naukową wielkiego nieobecnego polskiego naukowca do zwiedzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki. Grupy zorganizowane, pragnące uczestniczyć w lekcji bibliotecznej na temat Jana Czochralskiego, proszone są o wcześniejszy kontakt pod numer telefonu Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku: 59 8663 422.

 Pracownicy Biblioteki Gminnej i Gimnazjalnej w Wicku

c) 2009-2021 by szkolawicko.pl
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem