Ostatki Herbertowskie

konkurs recytatorski na zakończenie
Roku Zbigniewa Herberta w Polsce

herbertowskie_ostatki

24. lutego w Bibliotece Gminnej i Gimnazjalnej młodzież Gimnazjum w Wicku wzięła udział w imprezie, poświęconej twórczości poetyckiej zmarłemu przed dziesięcioma laty słynnemu polskiemu poecie, Zbigniewowi Herbertowi. Grupa śmiałków, czy - jak kto woli - „ośmiu wspaniałych", recytowało wybrane przez siebie wiersze autora „Pana Cogito", przed bardzo wymagającym audytorium, złożonym nie tylko z komisji konkursowej, ale przede wszystkim z ich kolegów i koleżanek z klasy. Na szczęście trema nie sparaliżowała młodych wykonawców i - jak potrafili najlepiej - zaprezentowali swoje umiejętności poetyckie przed widownią. Ich recytacje oceniało jury, składające się z polonistów Gimnazjum w Wicku, pań: Doroty Halas i Katarzyny Kłos oraz bibliotekarzy: szkolnego - Magdaleny Kubiak i gminnego - Iwony Szymichowskiej, która - jak zwykle - ufundowała nagrody książkowe dla zwycięzców konkursu. Wygrała Aleksandra Chojaczyk, pięknie recytując wiersz „Wróżenie", minimalnie wyprzedzając w klasyfikacji generalnej Ewelinę Treder, która zachwyciła jurorów i publiczność swoją interpretacją wiersza „Siódmy anioł". Trzecie miejsce zajął Adam Budzeń, który wystąpił z utworem „Dwie krople". Herbertowskie Ostatki stały się dla jej uczestników nie tylko lekcją „odrobioną" na temat słynnego poety, ale także wyjątkowym spotkaniem z magią żywego słowa.