Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego
Strona Główna / Oddziały gimnazjalne / Aktualności / Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego

Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego

Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego w 180. rocznicę śmierci poety stał się dla młodzieży gimnazjalnej z Wicka okazją do sprawdzenia swojej wiedzy na temat epoki romantyzmu w literaturze, a także możliwością zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i plastycznych. Wśród konkurencji były bowiem zarówno takie, które wymagały od uczestników opanowania pamięciowego oryginalnych tekstów niemieckich autorstwa Goethego, jak i te, które zmuszały do aktywnego zaangażowania się do wspólnego tworzenia plastycznego portretu na wzór dawnych sylwet, popularnych w czasach preromatycznych.

Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego

Organizatorów turnieju bardzo cieszy coraz liczniejszy udział gimnazjalistów w turniejach literackich, organizowanych co roku przez Bibliotekę Gminną i Gimnazjalną we współpracy z nauczycielami-humanistami ZS Wicko. W majowym turnieju o Goethem wzięło udział łącznie 21 osób z niemal wszystkich klas Gimnazjum w Wicku, podzielonych na trzyosobowe reprezentacje.

Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego

W tym roku fundatorami nagród  - prócz Biblioteki Publicznej Gminy Wicko – były instytucje z kraju i zagranicy, związane z twórczością Goethego i zaangażowane w promowanie kultury niemieckiej w całej Europie. Były to: Książnica Szczecińska, Instytut Goethego w Warszawie oraz Muzeum Goethego w Weimarze.

Turniej o życiu i twórczości Johanna Wolfganga Goethego

W skład komisji sędziowskiej weszli organizatorzy turnieju: poloniści oraz pracownicy tutejszej biblioteki, a także Anna Sokólska – germanistka ZS Wicko i Mariusz Baar – radny tutejszej gminy, zawodowo zajmujący się współpracą turystyczną polskich i niemieckich turystów, dokumentalista pamiątek ziemi pomorskiej, twórca strony internetowej poświęconej historii naszego regionu.

Wyniki turnieju:

I miejsce – pierwsza reprezentacja kl. IIB

II miejsce – reprezentacja kl. IIA

III miejsce ex aequo – pierwsza reprezentacja kl. IA oraz reprezentacja kl. IIIB.